تجارت الکترونیکی چیست
02
سپتامبر

تجارت الکترونیکی چیست؟

تجارت الکترونیکی چیست ؟ تجارت الکترونیکی به هر نوع معامله تجاری که بصورت آنلاین انجام می شود اشاره دارد. مشهورترین نمونه تجارت الکترونیکی خرید آنلاین است که به عنوان خرید و فروش کالا از طریق اینترنت بر روی هر دستگاه تعریف می شود. با این حال ، تجارت الکترونیکی همچنین می تواند انواع دیگری از فعالیت ها مانند حراج آنلاین ، درگاه پرداخت ، بلیط آنلاین و بانکداری اینترنتی را در بر داشته باشد. در ادامه به شما می گوییم که تجارت الکترونیکی چیست و چه جایگاهی بین کسب و کارها دارد.

تجارت الکترونیکی

تجارت موبایل یا تجارت الکترونیکی ( e-commerce )، یک مسیر جدید به سرعت در حال رشد تجارت الکترونیکی است که بیشتر تحت تأثیر بازار گسترده و تأثیر تلفن های هوشمند و راحتی هزاره ها با خرید آنلاین است. این نوع تجارت با آسان نمود فرآیند خرید و فروش توانسته جایگاه بسیار خوبی را بین مردم پیدا کند. تجارت آنلاین رو به رشد است و هر روز بیشتر توسعه پیدا می کند. بسیاری از کسب و کارهای سنتی به سمت آنلاین شدن رفته اند و یا با مشاغل اینترنتی همکاری می کنند. دسترسی به مشتریان بیشتر باعث شده است تا بسیاری از افراد به سمت آن متمایل شوند.

تجارت الکترونیکی
تجارت الکترونیکی چیست ؟

مدل های مختلف تجارت الکترونیکی چیست؟

تجارت الکترونیکی بر اساس نوع شرکت کنندگان در معامله به طور معمول در سه مدل مختلف طبقه بندی می شود. که در هر سه مدل از آن داد و ستد صورت می گیرد.

به طور کلی این مدل های تجاری عبارتند از:

تجارت به تجارت (B2B)

B2B زمانی است که مشاغل به مشاغل دیگر می فروشند. این نمونه از فروشگاه ها لوازم را به صورت عمده به مشاغل دیگر و یا به همکاران می فروشند. به طور معمول شرکت های B2B در صورت خرید عمده مشتریان ، نرخ تخفیف در هر واحد را ارائه می دهند که انگیزه مناسبی برای سودآوری فروشگاه ها است.

تجارت به مصرف کننده (B2C)

B2C متداول ترین مدل تجاری است که در آن بازرگانان به مشتریانی که مقدار کمی محصول خریداری می کنند می فروشند. یک نمونه آشنا از مدل B2C می تواند سوپرمارکت هایی باشد که مصرف کنندگان هر هفته خرید خود را می خرند اما در حالت عادی خرید عمده ای ندارند.

مصرف کننده به مصرف کننده (C2C)

C2C یک مدل تجاری نسبتاً جدید است که در آن مشتریانی که قبلاً چیزی خریداری کرده اند به دنبال فروش مجدد این کالا به مصرف کننده دیگر هستند. از طریق بازارهایی مانند سایت دیوار و شیپور، این می تواند برای فروش اقلامی که دیگر استفاده نمی کنید آسان و کاملا سودآور باشد.

مزایای تجارت الکترونیکی چیست ؟

دلیلی وجود دارد که تجارت الکترونیکی در چند سال گذشته چنین رشد انفجاری را نشان داده است. در واقع ، با تبدیل شدن اینترنت به یک نیاز اساسی در زندگی روزمره ، مشاغل در حال یادگیری استفاده از مزایای بیشمار تجارت الکترونیکی هستند.

از جمله مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بازار جهانی
  • مشتریان زیاد
  • در دسترس بودن شبانه روزی
  • کاهش هزینه ها
  • افزایش فروش
  • مدیریت موجودی کالا
  • بازاریابی هدفمند
  • جذب مشتری ارزان
  • خدمت به بازارهای نیش
  • کار از هرجای دیگر

چگونه یک تجارت الکترونیکی راه اندازی کنیم؟

برای ایجاد یک فروشگاه آنلاین تجارت الکترونیکی یک نظم منطقی وجود دارد.

اگرچه راه اندازی یک فروشگاه آنلاین واقعی احتمالاً کمتر از یک روز به طول می انجامد ، تحقیق ، ساخت ، راه اندازی و رشد یک تجارت سودآور تجارت الکترونیکی یک فرآیند چند لایه است که شامل چندین مرحله و تصمیم گیری می شود.

این مراحل عبارتند از:

انتخاب و تهیه یک کالا

اولین قدم برای شروع تجارت الکترونیکی این است که تصمیم بگیرید چه محصولی را بفروشید.

یافتن یک ایده سودآور می تواند کار سختی باشد ، بنابراین برای انجام یک تفکر جدی آماده باشید. ضروری است که محصولی با حاشیه سود سالم انتخاب کنید که به شما امکان می دهد سود خود را بدست آورید و تجارت را در آینده مقیاس بندی کنید. پس از دانستن آنچه می خواهید بفروشید ، باید تصمیم بگیرید که چگونه و از کجا محصولات را تهیه کنید. چهار روش اصلی تأمین منابع و موجودی کالا ، ساخت ، فروش عمده و فروش خرد کالا است.

پیشبرد تحقیق و برنامه ریزی

ایده محصول شما تعیین می کند که کدام یک از جنبه های بازار را باید تحقیق کنید ، اما برخی از مهمترین مواردی که باید مورد بررسی قرار گیرد ، رقابت ، استراتژی قیمت گذاری و پیشنهاد ارزش منحصر به فرد شما خواهد بود. در این مرحله ، ایده خوبی است که یک طرح تجاری تهیه کنید که به شما کمک کند استراتژی رشد خود را تجسم کنید و تهدیدات یا موانع احتمالی را شناسایی کنید.

برند خود را درست کنید

اکنون که ایده امیدوار کننده محصول و یک نمای کلی از بازار دارید ، وقت آن است که در مورد عناصر اصلی فروشگاه خود مانند نام تجاری ، نام دامنه ، دستورالعمل های تجاری و لوگوی خود فکر کنید. گرفتن نام تجاری خود از همان ابتدا می تواند به تسریع رشد و تسخیر قلب مشتریان بالقوه کمک کند. قبل از اینکه توجه خود را به ساخت فروشگاه معطوف کنید ، باید مدتی را صرف مطالعه اصول SEO کنید ، تا تجارت شما شروع خوبی داشته باشد.

تصمیم گیری در مورد نحوه فروش شما

راه اندازی واقعی فروشگاه آنلاین شما از دو طریق قابل دستیابی است:

1-شما می توانید یک فروشگاه تجارت الکترونیکی از ابتدا ایجاد کنید.

2-شما می توانید از یک پلت فرم تجارت الکترونیکی استفاده کنید.

خدمات مستر مارکتینگ

در صورتی که تمایل به راه اندازی یک فروشگاه و یا کسب و کار اینترنتی را دارید می توانید از خدمات و مشاوره نیروی متخصص مسترمارکتینگ بهره ببرید. ما اماده ارائه هرگونه خدمات به شما هستیم. فقط کافی است با ما تماس بگیرید و از اهداف خود بگویید تا ما مسیرهای درست رسیدن به آن را به شما بیاموزیم.