دیجیتال مارکتینگ چیست
22
آوریل

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ ، بازاریابی دیجیتال ، بازاریابی آنلاین ، تبلیغات اینترنتی و… یا هرچه که شما آنرا صدا می کنید ، یک روش بازاریابی و تبلیغات آنلاین است که اکثر شرکت ها از آن استفاده می کنند.

از این گذشته ، استفاده از اینترنت طی یک دهه گذشته دو برابر شده است و این تغییر بر نحوه خرید مردم و تعامل با مشاغل دیگر تأثیر گسترده ای داشته است.

بنابراین برای تعریف بازاریابی دیجیتال باید بگوییم، که این نوع بازایابی مانند هر نوع بازاریابی دیگر، راهی برای ارتباط با مشتریان و مشتری بالقوه است و تفاوت آن در این است که شما بصورت آنلاین بر مشتریان خود تاثیر میگذارید.

معنای دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ به چه معناست؟

اصولاً بازاریابی دیجیتال به هرگونه تلاش یا ابزار مفید در بازاریابی آنلاین اشاره دارد. بازاریابی ایمیل ، تبلیغات کلیکی، بازاریابی در شبکه های اجتماعی و حتی وبلاگ نویسی نمونه های بسیار خوبی از بازاریابی دیجیتال هستند که باعث میشوند افراد زیادی با شرکت شما آشنا شوند و محصولات شما را خریداری کنند.

تیم مسترمارکتیگ در این مقاله برخی از رایج ترین ابزاراها و استراتژی های بازاریابی دیجیتال را معرفی میکند. پس با ما همراه باشید.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تقریبا هر چیزی می تواند یک ابزار ساده که براحتی از آن استفاده میکنیم برای دیجیتال مارکتینگ مفید و موثر باشد. در واقع بیشتر افراد درک نمیکنند که چه تعداد ابزار در اختیار آنها قرار دارد که در اینجا چند نمونه از ان را نام میبریم:

 • وبسایت شما
 • ابزارهای مارک دار
 • محتوای ویدیویی (تبلیغات ویدیویی ، نمایش محصول و …)
 • تصاویر (اینفوگرافیک ، عکس محصول ، عکس شرکت و …)
 • محتوای نوشتاری (پست های وبلاگ ، کتابهای الکترونیکی ، توضیحات محصول و…)
 • تعداد بازدید ها
 • محصولات یا ابزارهای آنلاین
 • شبکه های اجتماعی

اینها بخشی از ابزارهای دیجیتال ماکتینگ هستند و بیشتر ابزارهای بازاریابی آنلاین در این دسته ها قرار میگیرند. اما بازاریابان باهوش دائماً روشهای جدیدی برای دستیابی به مشتریان ارائه می دهند .

استراتژی های بازاریابی دیجیتال

استراتژی دیجیتال مارکتینگ

لیست استراتژی های بازاریابی دیجیتال نیز به طور مداوم در حال تغییر و تکامل است ، اما در اینجا برخی از استراتژی هایی که اکثر کسب و کارهای اینترنتی از آنها استفاده می کنند آورده شده است:

تبلیغات کلیکی یا تبلیغ به ازای هر کلیک

تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک یا تبلیغات کلیکی یا PPC، در واقع یک اصطلاح جامع است که شامل هر نوع بازایابی دیجیتال می شود. که در آن میتوانید برای هر کاربری که روی تبلیغ کلیک میکند، پرداخت انجام دهید بعنوان مثال ( Google Adwords) و تبلغات فیسبوک نوعی تبلیغات PPC است.

تبلیغات جستجوی پولی یا paid search

گوگل، بینگ و یاهو به شما امکان میدهند که تبلیغات متنی خود را در صفحات نتایج جستجوی خود اجرا کنید. تبلیغات جستجوی پولی یکی از بهترین راهها برای هدف قرار دادن مشتریان بلقوه ای است که به طور فعال در جستجوی یک محصول یا خدمت مانند شما هستند.

بهینه سازی موتور جستجو SEO

اگر نمیخواهید برای حضور در صفحه نتایج جستجو یا همان Serp هزینه ای پرداخت کنید، می توانید از بهینه سازی موتور جستجو یا SEO نیز استفاده کنید، تا صفحات یا پست های وبلاگ خود را بصورت ارگانیک در سایت خود رتبه بندی کنید و لازم نیست برای هر کلیک هزینه ای پرداخت کنید.
اما برای رتیه گرفتن یک صفحه باید زمان و تلاش زیادی را صرف کنید

تبلیغات پولی شبکه های اجتماعی

اکثررسانه های اجتماعی مانند فیس بوک ، اینستاگرام ، توییتر ، لینکدین ، پینترست و اسنپ چت به شما امکان می دهند تبلیغات خود را در سایت آنها اجرا کنید. تبلیغات در رسانه های اجتماعی پولی برای ایجاد آگاهی با مخاطبان، بسیار مناسب است و باعث آگاهی و شناخت مخاطبان آنها با محصولات و خدمات شما میشود.

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

مانند سئو بازاریابی در شبکه های اجتماعی روشی رایگان و ارگانیک برای استفاده از شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام ، توییتر ، لینکدین ، پینترست برای بازاریابی آنلاین در کسب و کار شماست. و درست مانند سئو ، بازاریابی ارگانیک در کسب و کار شما درشبکه های اجتماعی زمان و تلاش زیادی را می طلبد ، اما در دراز مدت می تواند نتایج بسیار ارزانتری را به شما ارائه دهد.

بهینه سازی نرخ تبدیل CRO

بهینه سازی نرخ تبدیل یا CRO، هنر و دانش تجربه کاربران انلاین شماست. در بیشتر مواقع سایت های فروشگاهی و کسب و کارهای اینترنتی ازCRO استفاده میکنند تا از ترافیک موجود در وبسایت خود تعداد بیشتری تبدیل از جمله هدایت،چت، تماس و فروش دریافت کنند.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یکی دیگر از اصطلاحات جامع بازاریابی دیجیتال است. بازاریابی محتوا شامل همه تلاشهای دیجیتال مارکتینگ است که از ابزارهای محتوا (پست های وبلاگ ، اینفوگرافی ، کتابهای الکترونیکی ، فیلم ها و …) برای ایجاد آگاهی از برند یا کلیک کردن ، هدایت یا فروش استفاده می کند

تبلیغات محلی

آیا تاکنون به انتهای مقاله رسیده اید و لیستی از مقالات پیشنهادی را مشاهده می کنید؟ اینها تبلیغات محلی هستند. بیشتر تبلیغات محلی تحت بازاریابی محتوا انجام میشوند زیرا از محتوا برای جذب کلیک استفاده می کند. اغلب ، تبلیغات بومی می تواند کمی سخت باشد ، زیرا معمولاً با توصیه های محتوای رایگان همراه است.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی قدیمی ترین شکل بازاریابی آنلاین است و هنوز هم با قدرت پا برجاست . بیشتر بازاریابان دیجیتال از تبلیغات ایمیل برای تبلیغ معاملات ویژه ، برجسته کردن محتوا (اغلب به عنوان بخشی از بازاریابی محتوا) یا تبلیغ یک رویداد استفاده می کنند.

نکات دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک و متوسط

 • هویت برندتان رو مشخص کنید
 • پرسونای مخاطبتان رو مشخص کنید
 • لوگو و هویت بصری اختصاصی داشته باشید
 • با استفاده از CMS های عمومی وبسایت خود را طراحی کنید
 • ار ابزارهای آنالیز وبسایت استفاده کنید
 • از آژانسهای دیجیتال مارکتینگ همانند مسترمارکتینگ مشاوره بگیرید
 • روی سئو وبسایت خود تمرکز کنید
 • تحقیق کلمات کلیدی کسب وکار خود را جدی بگیرید
 • وبسایت خود را برای نمایش در موبایل بهینه کنید
 • روی محتوای بلاگ سایت سرمایه گذاری کنید
 • از محتوای تصویری (عکس و ویدیو) استفاده کنید
 • برای تولید محتوا از فریلنسرها کمک بگیرید
 • برای حضور در شبکه های اجتماعی استراتژی داشته باشید
 • از شبکه های اجتماعی به عنوان مرکز خدمات مشتریان استفاده کنید
 • برنامه بازاریابی ایمیلی و پیامکی داشته باشید
 • لندینگ پیج های جذاب داشته باشید
 • با استراتژی مشخص کد تخفیف ارائه دهید
 • وبینارهای رایگان برگزار کنید
 • از تبلیغات کلیکی استفاده کنید
 • با Co-marketing هزینه های خود را کاهش دهید
 • استراتژی ورود به بازار مشخص داشته باشید
 • برنامه های برای تشویق مشتریان رضی برای اشتراک گداری تجربیات خود در شبکه های اجتماعی تدوین کنید.

دیجیتال مارکتینگ برای چه مشاغلی مناسب است؟

دیجیتال مارکتینگ یک گزینه عالی برای هر کسب و کاری است. می توان از آن برای فروشگاههای اصلی، استارت آپ ها و دانشگاههای بین المللی استفاده کرد. با این حال گفته می شود که انواع خاصی از شغل ها از تبلیغات دیجیتال بهره مند میشوند.

بازاریابی شرکتهای B2C

بازاریابی شرکتهای B2C یا بازایابی شرکت به مصرف کننده، یک نمونه بازاریابی است که در ان شرکتها محصولات و خدمات خود را بطور مستقیم به مشتری نهایی می فروشند.
شرکتهای بی تو سی در تلاش نیستند محصولات و خدمات گران قیمتی را بفروش برسانند و نیازی به تیم های بزرگ فروش و یا قیف های پیچیده بازاریابی ندارند. تنها کاری که باید انجام دهند این است که محصولات یا خدمات خود را به مشتریان خود معرفی کنند.

بازاریابی شرکت های B2B

بازاریابی B2B یا بازاریابی شرکت به شرکت نوعی کسب و کار است که محصولات و خدماتش را برای دیگر کسب و کارها تبلیغ میکند. و به تکنیک هایی گفته میشود که توسط شرکتها با محصولات فروخته شده به دیگر کسب و کارها مورد استفاده قرار میگیرد

البته ترکیب صحیح تاکتیک های بازاریابی دیجیتال از صنعت به صنعت و تجارت به کسب و کار متفاوت است ، اما صرفاً مقایسه B2C با B2B به شما کمک می کند تا این حس را داشته باشید که چگونه استراتژی های مختلف می تواند برای برخی از مشاغل بهتر باشد. هر استراتژی برای هر تجارت مناسب نیست ، اما با کمی آزمایش و خطا باید بتوانید سودآورترین رویکرد برای شرکت خود را مشخص کنید

چگونه بازاریابی دیجیتال را شروع کنید؟

باید بدانید که شروع کار بازاریابی دیجیتال بسیار آسان است. با این وجود هسته اصلی هر کمپین موفق دیجیتال مارکتینگ را نمی توان بعنوان راهنما استفاده کرد.
صرف نطر از اینکه کدام استراتژی را برای استفاده انتخاب میکنید، در اینجا 3 سوال وجود دارد که باید قبل از شروع بازاریابی دیجیتال به انها پاسخ دهید.

چقدر میخواهید برای دیجیتال مارکتینگ هزینه کنید؟

برای اینکه بفهمید چقدر هزینه برای دیجیتال مارکتینگ لازم است، ابتدا باید اهداف خود را روشن کنید. نحوه برنامه ریزی برای دیجیتال مارکتینگ میتواند بسته به اینکه آیا هدف شما، دریافت کلیک، تبدیل یا هدایت مشتری، فروش و یا بازگشت سرمایه گذاری خاص (ROI) می تواند کمی متفاوت باشد.

هنگامی که شما به هدف خود رسیدید، باید هدف نهایی شما از بازاریابی دیجیتال، بازگشت سرمایه گذاری باشد. از این گذشته اگر دیجیتال مارکتینگ برای تجارت شما مناسب نیست، چرا باید از ابزارهای بازاریابی دیجیتال مارکتینگ استفاده کرد?

کلیک ها و تبدیل ها عالی هستند، اما وقتی شرکت شما درآمد کسب نمیکنند باید از روش های دیگر استفاده کنید.

با توجه به اینکه، شما باید در ابتدا قبل از تصمیم گیری تعیین کنید که بودجه بازاریابی دیجیتالی شما چقدر باشد، و چقدر درامد از این تبلیغات میخواهید. هنگامی که شما این موضوع را بدانید، می توانید از این اطلاعات استفاده کنیدو مشخص کنید هزینه تبلیغ برای رسیدن به اهداف شما چقدر طول می کشد.

جامعه هدف شما برای بازاریابی دیجیتال چه کسانی هستند؟

هنگامی که هزینه های بازاریابی دیجیتالی خود را مشخص کردید و می دانید از دیجیتال مارکتینگ چقدر می توانید درآمد کسب کنید، باید مشخص کنید که بازاریابی را برای چه کسانی انجام دهید.

این موضوع بسیار مهم است، زیرا شخصیت های خریداران مختلف به تاکتیک های مختلف بازاریابی نیاز دارد. و اگر شخصیت خریداران خود را درک نکنید نمیتوانید یک استراتژی بازاریابی موثر دیجیتال ایجاد کنید.

مشتریان شما دربازاریابی آنلاین چه ارزشی ایجاد میکنند؟

به طور معمول، مردم به پرسونای مشتری بعنوان راهی مناسب برای پیش برد یک استراتژی موثربازاریابی استفاده می کنند. پرسونای اشخاص برای این امر بسیار عالی است و همچنین برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی دیجیتال موثر است.

شماهم میتوانید از همین امروز شروع کنید و با مشاوران مسترمارکتینگ تماس بگیرید و کسب و کار و تجارت خود را متحول کنید. مشاوران ما با بیش از 7 سال تجربه کاری شما را در این عرصه همراهی میکنند میتوانید از همین امروز با ما تماس بگیرید.