بازار یابی محتوا
25
آوریل

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا ی سودمند باید در مرکز بازاریابی شما قرار گیرد.

بازاریابی محتوا یک تکنیک بازاریابی برای ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند ، مرتبط و مداوم برای جذب و دستیابی به مخاطب کاملاً مشخص – با هدف هدایت اقدام سودآور از سوی مشتری است.

کانتنت مارکتینگ توسط برندهای برجسته نیز استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد که سالیانه بیشتر شرکتهای بزرگ مثل مایکروسافت و سیسکو و خیلی از شرکتهای بزرگ ایرانی و حتی کسب و کارهای کوچک برای پیشبرد اهداف خود، از بازارایابی محتوا استفاده میکنند.

بیشتر کسب و کارهای اینترنتی که خدمات و محصولات خود را در دنیای آنلاین در معرض دید افراد بسیار زیادی قرار می دهند برای پیشبرد اهداف دیجیتال مارکتینگ خود که بازاریابی محتوا بخشی ازآن است، قدرت ببخشیده اند.

با مقاله دیجیتال مارکتینگ چیست؟ همه نکات در مورد بازاریابی آنلاین را بدانید.

اکثر وبسایت های فروشگاهی برای معرفی محصولات و خدمات خود سعی میکنند، با تولید محتواهای ارزشمند، که کاربران به دنبال آنها هستند و نیاز آنها را بر طرف میکند. یک اقدام بزرگ برای معرفی کسب و کار خود انجام دهند.

تیم مسترمارکتینگ در این مقاله تمام نکاتی که شما برای بازاریابی محتوا نیاز دارید را ارائه می دهد.

بازاریابی محتوا چیست؟

چرا بازاریابی محتوا

شاید مهمتر از درک اینکه کانتنت مارکتینگ به چه معناست ، درک این موضوع است که چرا بازاریابی محتوا برای تجارت شما مهم است. ابتدا باید چهار مرحله از چرخه خرید را بشناسیم:

آگاهی و اطلاعات:

شاید قبل از هرچیزی مشتری به اطلاعات زیادی نیاز دارد، اما راه حل و روش کسب این اطلاعات را نمیداند.

تحقیق و بررسی:

هنگامی که مشتری متوجه راه حل درباره چیزی که می خواهد میشود، تحقیق و بررسی خود را برای نیاز خود شروع میکند. مثلا یک خریدار خودرو سعی دارد در بین اتومبیل هایی که وجود دارد اتومبیلی که متناسب با نیازهای او است انتخاب کند.

سنجش و مقایسه:

در این مرحله مشتری شروع به مقایسه محصولات مختلف از فروشندگان مختلف می کند تا اطمینان حاصل کند که کالایی با کیفیت بالا و با قیمت مناسب دریافت می کند.

خرید:

در آخرین مرحله مشتری تصمیم به خرید میگیرد، و معامله را انجام میدهد.

در بازاریابی سنتی فقط دو مرحله اخر فرآیند خرید را مد نظر قرار میدهند. اما در مارکتینگ محتوا، با افزایش سطح آگاهی از راه حل ها و آموزش ها، با طی کردن دو مرحله اول فرایند خرید، مصرف کنندگانی که درباره محصولی که قبلا هرگز در نظر نگرفته بودند را راهنمایی می کند.

5 نمونه از بازاریابی محتوا

هدف این مقاله این است که شما با زمینه های کانتنت مارکتینگ آشنا شوید و مانند یک بازاریاب محتوا تفکر کنید تا فرصت های اطراف خود را ببینید.

در اینجا 5 نمونه از تولید محتوا را مثال زدیم تا بتوانیم، ذهن شما را درباره بازاریابی کانتنت آماده کنیم:

اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها، شامل آمارها، نمودارها، و سایر اطلاعات هستند. اینفوگرافیک ها اطلاعات بصری ای هستند که با ارائه تصویری اطلاعات و داده ها، اطلاعات پیچیده را سریع و ساده ارائه میکنند.

برای آشنایی با انواع اینفوگرافیک ها می توانید به این صفحه مراجعه کنید

اینفوگرافی بازاریابی محتوا

صفحات وب

تفاوت بین یک صفحه وب عادی و یک صفحه ای که بازاریابی محتوا انجام میدهد چیست؟

شما میتوانید برای راه اندازی یک صفحه ای که بازاریابی محتوا انجام میدهد، از اصول سئو که در سایت MOZ با میلیونها طرفدار، تمام نکات و اصول آن بطور رایگان ارئه شده است، استفاده کنید.

بیشتر بررسی های موردی در صفحات وب عادی بسیار کسل کننده می باشد و این تفاوت فاحشی است که با صفحات بازاریابی محتوا دارد.

پادکست ها

در دنیای امروزی که ما در آن زندگی می کنیم صداهای مختلف بخشی از زندگی ما هستند. به عبارت ساده تر پادکست ها یک برنامه صوتی است که می توانید روی گوشی های همراه خود داشته باشید و هر موقع که دوست دارید آن را گوش کنید.

پادکست ها مجموعه ای از کلماتی است که بصورت گفتاری بیان میشود و قسمتهای صوتی است که همگی بر روی یک موضوع خاص متمرکز شده اند.

ویدئو

تاثیر یک فیلم ویدیویی بر روی مخاطب میتوانند چندین برابر یک محتوای 1000 کلمه ای باشد.

شما با ایجاد یک تبلیغ ویدیویی درباره محصول و خدمات خود تولید محتوای موثری را برای کسب و کار خود ایجاد کرده اید.

اکثر افراد فکر میکنند که ایجاد پادکست و فیلم ویدیویی زمانبر و هزینه بر است، اما اگر بدانند که چه تاثیری بر روی کسب و کار آنها دارد، از همین امروز شروع میکنند.

کتاب

همانند ویدیو و پادکست، از کتاب ها هم می توان به عنوان ابزار بازاریابی محتوا استفاده کرد.

اکثر بازاریابان باهوش برای معرفی محصولات و خدمات خود، کتابهایی نوشته و انها را تبلیغ می کنند. که این کار میتواند تاثیر دو چندانی برای کامنت مارکتینگ شما بگذارد.

استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟

استراتژی دیجیتال مارکتینگ

بازاریابان محتوا با تدوین یک استراتژی منظم برای کانتنت مارکتینگ احساس اطمینان خاطری پیدا میکنند. هنگامی که شما یک استراتژی برای بازاریابی کانتنت خود دارید، دیگر بازاریابی محتوا برای شما سخت به نظر نمی رسد.

برای تدوین یک استراتژی محتوا میتوانید به 12 سوال زیر پاسخ دهید:

 • کاربران شما چه کسانی هستند؟
 • رقبای شما چه کسانی هستند؟
 • چه چیزهایی برای عرضه دارید؟
 • چی چیزهایی از اطراف خود میشنوید؟
 • قبلاً چه محتوایی تولید میکردید؟
 • هدف از مطالب شما چیست؟
 • چند بار باید محتوای خود را منتشر کنید؟
 • چگونه محتوای خود را توزیع می کنید؟
 • چه کسی مسئول محتوای شماست؟
 • چه کسی محتوای شما را تولید می کند؟
 • چه کسی مسئول نتایج است؟
 • مقصد شما (استراتژی اصلی) چیست؟

مشتری شما بعنوان کانون اصلی بازاریابی محتوای شماست. شما نیاز دارید تا بفهمید و درک کنید که او چه کسی است و چه نیازهایی دارد.

وقتی به این سوال پاسخ دادید استراتژی کانتنت مارکتینگ شما به راحتی تدوین میشود.
هنگامی که متوجه شدید مشتریان شما چه کسانی هستند، محتواهایی که قبلا تولید کرده بودید را ارزیابی کنید.

این تمرین نه تنها به شما کمک می کند تا شکاف هایی را که در محتوای خود دارید پر کنید ، بلکه به شما کمک می کند تا ببینید که محتوای قدیمی که منسوخ شده اند و در نتایج جستجوی گوگل تاثیر مخربی دارند را ویرایش کنید.

استراتژی بازاریابی کانتنت به شما فضایی برای رشد، بسط و پشتیبانی می دهد. به شما اجازه می دهد بدون نیاز به ایجاد تغییرات شدید و پیچیده کسب و کار خود را متحول کنید، و با ارزشهایی که دارید هماهنگ شوید.
و با گذشت زمان آن را حفظ کرده و چالش ها را تحمل کنید.

چگونه بازاریابی محتوا را شروع کنیم؟

بسیاری از شرکتها، ارائه دهنده خدمات بازاریابی محتوا هستند و با سئو و PR همراه میشوند.

اگر شما آماده مدیریت برای کانتنت مارکتینگ نیستید، استخدام یک شرکت ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

اما اگر میخواهید وارد دنیای وبسایت ها شوید و میخواهید وبسایت فروشگاهی خود را به همه معرفی کنید، ساده ترین راه برای بازاریابی کانتنت میتواند این باشد که از بلاگ استفاده کنید. شاید این کار در ابتدا سخت باشد، اما هر چه این کار را انجام دهیم بهتر میتوانیم استراتژی خود را عملی کنیم.

شما به سرعت یاد می گیرید که چگونه برای وب سایت یا وبلاگ خود مطالبی را تهیه کنید که خوانندگان را جذب کرده و آنها را به مشتری یا مشتریان بلقوه تبدیل کند. اما این در حالی که بتوانید مطالبی از لحاظ فنی خوب و عناوین مناسب استفاده کنید

حال شما میتوانید با تدوین یک استراتژی مناسب و پاسخ به سوالاتی در پارگراف های قبل بیان شد، بازاریابی محتوای خود را شروع کنید.

همچنین با انتخاب نوع محتوایی که تولید میکنید مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهید و به راحتی انها را به مشتریان و خریداران محصولات خود تبدیل کنید فقط کایست از امروز شروع کنید.

تیم متخصص مسترمارکتینگ با سالها تجربه در زمینه دیجیتال مارکتینگ، یک راهنمای مطمئن برای کسب و کار و تجارت شماست. شما با دریافت مشاوره از افراد متخصص میتوانید همین امروز گامی بلند در جهت تغییر و متحول ساختن تجارت خود بردارید. پس با ما تماس بگیرید.