لوگوی خوب
17
فوریه

لوگوی خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

لوگو به عنوان هویت برند و نام شما باید تمامی خصوصیات و یا حداقل بخشی از آن را به نمایش بگذارد. از این رو باید از همان ابتدا به ویژگی های طرحی که زده می شود توجه خاصی کرد. ویژگی های یک لوگوی خوب باعث منحصر به فرد شدن آن می شود و صاحب آن کسب و کار را از سایر رقبا متمایز خواهد کرد. تمایز یکی از عواملی است که هر کسب و کاری برای دیده شدن نیاز دارد. بدون دیده شدن جذب مشتری و فروش تحقق پیدا نمی کند. لوگوی خوب یکی از عوامل اساسی در جذب و ماندگاری مشتریان دارد.

لوگوی خوب

ویژگی های لوگوی خوب

لوگوها را می توان به شیوه های متفاوتی طراحی کرد. طراحی لوگو انواع مختلفی دارد و معمولا می توان لوگو را به سبک های گوناگونی طراحی کرد. اما چیزی که در همه این طراحی ها مشترک است و اهمیت دارد ویژگی هایی است که باید در آن ها پیاده سازی شود. به بخشی از این ویژگی ها اشاره می کنیم.

هدف لگو

دلیل این که چرا یک لوگو را طراحی می کنیم و هدف ما از طراحی و ارائه این لوگو چیست از اهمیت بالایی برخوردار است.  لوگو تأثیر مستقیم در نگاه بیننده برای خرید یا عدم خرید از محصول یک برند را دارد و کسی نمیتواند منکر این موضوع شود.  مهم این است که بیننده متوجه موضوع کسب‌وکار و برند شما از طریق نگاه به لوگو شود. آزمودن این کار هم بسیار آسان است، طرح و نمونه اولیه لوگو را به افراد با سنین و سطح فکری و تحصیلی مختلف بدهید، اگر هدف و موضوع کسب‌ و کارتان را توانستند متوجه شوند، هدف اصلی لوگو شما تائید شده است اما اگر این‌چنین نباشد، حتماً اشکالی در طرح می‌باشد و نیاز به تغییرات دارد.

هدف اصلی لگو تایید شماست

منحصر به فرد بودن

لوگو در واقع هویت شما است. دیگران باید بتوانند با دیدن لوگو بلافاصله شما را به یاد بیاورند. باید تصویر ذهنی شما در نزد بیننده توسط لوگو شکل بگیرد. برای همین موضوع است که طراحی لوگوی انحصاری برای بسیاری از کسب و کارها حیاتی است و برای آن وقت و هزینه بسیاری می گذارند. بدون طراحی یک لوگوی منحصر به فرد، شاید مشتری‌ها به زمان زیادی برای شناختن برندتان نیاز داشته باشند و شما را با شرکت‌های دیگر اشتباه بگیرند و از همه مهم‌تر، به جای انتخاب محصول یا خدمات شما، سرانجام شرکت رقیب شما را برگزینند.

مفهوم لوگو

لوگو یک تصویر و المانی کوچک از برند شما می‌باشد که بیانگر هدف، برنامه‌ریزی و کارکرد کسب‌وکار یا برند شما می‌باشد. پس باید بتوانید با استفاده از این تصویر مفهوم کسب‌وکار خود را به‌سادگی بیان کنید. مفهوم لوگو باید برای تمامی سنین قابل ملموس باشد و حتی برای برندهایی خاصی که اهداف بین‌المللی دارند باید برای سایر افراد با زبان‌های دیگر هم برنامه‌ریزی داشته باشند.

مشخصه مفهومی بودن لوگو هم جزو قسمت‌های اصلی لوگو می‌باشد.

استفاده از نام برند

به کار بردن نام برند در طراحی لوگو امری اجباری نیست و نمی‌توان هیچ‌گونه تعبیری قطعی در این زمینه داشت اما بر اساس آمار و تجربه، اغلب لوگوهای کسب‌وکارهای نوپا و مخصوصاً کسب‌ و کارهای خانگی از این نوع بیشتر استفاده می‌کنند و هدف از این نوع عملکرد، برند کردن نام می‌باشد و بر این موضوع تأکید دارند.

ساده بودن

مبحث سادگی لوگو برای بهتر به ذهن سپردن بازدید کنندگان لوگو اهمیت ویژه‌ای دارد و از موارد مهم در به خاطر سپاری و محبوبیت یک برند شمرده می‌شود. ساده‌ترین لوگوها هم آن‌هایی هستند که مردم، بیشتر آن‌ها را به خاطر می‌آورند. لوگوی پیچیده نه تنها شناسایی و تشخیص لوگو را سخت می‌کنند، بلکه باعث می‌شوند که محصول شما با مخاطبان ارتباط خوبی برقرار نکند. در مقابل طراحی لوگوی ساده باعث ایجاد ارتباط بسیار خوبی با مخاطبان می شود.

عواملی که در سادگی یا پیچیدگی لوگو می‌تواند تأثیرگذار باشد:

  • رنگ‌های به‌کاربرده شده در لوگو
  • استفاده از سبک طراحی لوگو
  • افکت‌های استفاده‌شده در لوگو
  • متن‌های به کار برده شده در لوگو

ماندگاری لوگو

ماندگار بودن لوگو و اینکه لوگوی یک برند و کسب‌وکار، تاریخ انقضا نداشته باشد و بتواند برای مدت‌زمانی طولانی مشخصات و ویژگی‌های برند خوب را داشته باشد، بیشتر به تجربه طراح لوگو بستگی دارد. اینکه طراح لوگو بر اساس مد روز لوگو را طراحی نکند بسیار اهمیت دارد و آرم و نماد یک برند باید برای یک مدت‌زمان طولانی طراحی شود، همچنین تغییر و تعویض لوگو، در موضوع برند سازی کسب‌وکار بر اساس لوگو، در ذهن بازدیدکننده و اعتماد مخاطب لطمه وارد می‌کند.

از ویژگی های ماندگاری لوگو:

  • نداشتن تاریخ انقضا
  • ماندگاری همیشگی
  • عدم نیاز به تغییر

انعطاف پذیر بودن

یک لوگوی حرفه‌ای باید انعطاف کافی را داشته باشد تا بتوان از آن در همه رسانه ها استفاده کرد. یک لوگوی خوب باید هم در وب‌سایت‌ها و رسانه‌های دیجیتال و هم با هر نوع تبلیغ کاغذی، خوب و زیبا به نظر برسد. لوگوی حرفه‌ای را می‌توان در سایزهای متفاوت، در میان رسانه‌های مختلف و در اپلیکیشن‌های گوناگون مورد استفاده قرار داد.

البته بدون اینکه از قدرت و تاثیرگذاری لوگو کاسته شود.

رنگ لوگوی خوب

انتخاب رنگ از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که از نظر روانشناسی رنگ ها تأثیر زیادی در انتخاب و تصمیم گیری دارند. همچنین استفاده از رنگ ها در لوگو باعث جذابیت بیشتری خواهد شد. همانطور که گفته شد یکی از اصول برندینگ، طراحی یک لوگوی حرفه ای و قوی می باشد. اما باید بتوان آن را به رنگ های پایه و یا سیاه و سفید هم تبدیل کرد. این مسئله مهمی برای عرصه تبلیغات است و در بسیاری موارد نیاز است که بتوان لوگو را به حالت تک رنگ تبدیل کرد.

مواردی که باید در انتخاب رنگ لوگو در نظر گرفته شود:

  • رنگ آمیزی جذاب و خیره کننده
  • استفاده از رنگ برندینگ کسب و کار
  • قابلیت تبدیل شدن به رنگ سیاه و سفید

همیشگی بودن

باید فکر کنید کسب و کار خود را تا چه زمانی ادامه خواهید داد. ترندها می‌آیند و می‌روند، اما هویت برند شما چقدر دوام می‌آورد؟

اینجا طول عمر لوگو کلید ماجرا است.

از خودتان بپرسید آیا این لوگو امسال هم مناسب است؟

سال بعد چطور؟

پنج سال بعد چطور؟

ده سال دیگر هم بدرد بخور است؟

آیا می‌تواند سال‌ها یا دهه‌ها با تغییراتی که به وجود می‌آید، باز هم کارآمد باشد؟

حداقل این سوال ها را از خود بپرسید.

متناسب بودن

یک لوگوی موثر باید متناسب و درخور باشد؛ اما این بدان معنی نیست که به قدری که شما انتظارش را دارید، واضح باشد. اما باید با کسب و کار شما و همچنین نوع فعالیت شما متناسب باشد.


هنگام طراحی لوگو از خودتان بپرسید آیا این لوگو سبک متناسبی دارد؟

آیا این لوگو به نوعی نشان‌دهنده‌ برند شما است؟

آیا نشان دهنده محصولی است که می‌خواهید عرضه کنید؟

سعی کنید برای دانستن متناسب بودن لوگو به این سوالات پاسخ دهید.

طراحی لوگوی خوب

شما می توانید برای طراحی یک لوگوی خوب با مستر مارکتینگ تماس بگیرید. مشاوران ما آماده ارائه توضیحاتی کامل به شما در پیشبرد اهدافتان هستند.

هدف ما شناخته شدن شماست