تاثیر رنگ روی سئو
20
فوریه

تاثیر رنگ بر روی سئوی سایت

استفاده اصولی از رنگ ها در سایت نقش مهمی در ماندگاری کاربران دارد. تاثیر رنگ بر روی سئوی سایت به صورت مستقیم نبوده و فقط بر روی ماندگاری کاربران در سایت، نرخ پرش و تعداد صفحات بازدیدی دارد. که در تمام این موارد اگر رنگ آمیزی سایت موجب فرار کاربر شود در طولانی مدت از نظر سئوی سایت به مشکل خواهیم خورد. پس از همین ابتدا باید رنگی را بر گزینیم که به جای از دست دادن کاربران، ماندگاری آنان را در سایت بیشتر کنیم. در این مقاله به تاثیر رنگ روی سئو می پردازیم.

تاثیر رنگ روی سئو

طراحی رنگ‌ بندی یک سایت از نظر ماندگاری کاربران دز سایت حیاتی است اما به‌ طور مستقیم بر روی سئو سایت تاثیر نمی‌گذارد. اما همان‌طور که گفتیم اگر از رنگ‌ها به شکل درست و قاعده‌مندی استفاده نشود چشم‌های کاربر زود خسته می‌شود، درنتیجه سایت را به سرعت ترک می‌کند و مدت زمان بازدید سایت کاهش پیدا می‌کند و این یعنی افت رتبه و مرگ تدریجی یک وب‌سایت. در واقع رنگ‌بندی سایت با تاثیر بر میزان ماندگاری کاربر، بر سئو سایت تاثیر می‌گذارد؛ بنابراین برای ماندگاری کاربران در سایتتان، به زیبایی و چشم‌نوازی آن خیلی توجه کنید.

رنگ بندی بر ماندگاری کاربران در سایت اهمیت ویژه ای دارد.

تاثیر رنگ روی وب سئو
تاثیر رنگ روی وب سئو

هدف از رنگ سایتتان چیست

قبل از هر کاری هدف خود را از انتخاب رنگ سایتتان مشخص کنید. آیا از رنگ خاصی خوشتان می آید و یا اینکه اهداف تبلیغاتی دارید. شاید هم رنگ انتخابی معرف کار شما است.

بینید قصد دارید چه احساسی را به مخاطب القا کنید؟

پس از آن چشم‌انداز احساسی هدفتان را پیدا کنید.

به تجربه کاربری اهمیت بدهید

شما با هر هدفی که کار طراحی سایت را شروع می‌کنید باید دو مساله مهم را در نظر بگیرید و آن رابط کاربری و تجربه کاربری یا همان UI  و UX سایت است. 

 • UI مخفف User Interface design  به معنی بخشی از طراحی سایت است که کاربر هنگام مراجعه به سایت مشاهده می‌کند
 • UX مخفف عبارت User Experience design  است که به  تجربه و یا احساس کاربر از مشاهده وب‌سایت اشاره دارد. 

UX به مشتری آن چیزی را که واقعا لازم دارد، ارائه می دهد، نه آن چیزی که زیباتر یا جذاب‌تر باشد. از طرفی رابط کاربری یا همان UI، تنها به ظاهر اهمیت می دهد و این‌که کاربر، طراحی صفحه شما را دوست دارد یا نه؟ 

رنگ ها جای محتوا را نگیرند

توجه به این نکته بسیار مهم است که رنگ‌بندی سایت هرگز نباید برتر از محتوای ارائه‌شده باشد، چرا که پیش از هر چیز، مخاطب در جستجوی محتوای مورد نظرش از سایت شما بازدید می‌کند؛ بنابراین طراحی شما باید در پس‌زمینه قرار بگیرد و به بهتر دیده شدن مطالب کمک کند تا مخاطب در هنگام خواندن یک محتوای مفید از رنگ و طراحی سایت نیز لذت ببرد.

توجه کنید همیشه محتوا نسبت به سایر عناصر سایت قالب باشد و بیشتر به چشم بیاید.

رنگ های ساده

سعی کنید با رنگ های ساده شروع کنید و سایت خود را رنگ بندی کنید. در دنیا، رنگ‌های زیادی وجود دارند و به همین ترتیب از ترکیب رنگ آن‌ها تعداد بسیار زیادی رنگ به وجود می‌آید که شما می‌توانید در سایت خودتان از آن‌ها بهره ببرید. 

از مزایای استفاده از رنگ های ساده روی سئو

 • ماندگاری بیشتر کاربران در سایت
 • نرخ پرش کمتر کاربران
 • بازدید از صفحات بیشتر
 • رجوع دوباره به سایت
 • تبدیل بازدید کننده به مشتری

ترکیب مناسب

اگر شما به سایت‌های پربازدید و قالب‌ها توجه کنید متوجه خواهید شد که اکثر آن‌ها از رنگ خاکستری تیره برای متن سایت و رنگ زمینه سفید یا خاکستری روشن استفاده کرده‌اند. این نوع استفاده از رنگ‌ها بی‌دلیل نیست. یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که شما در این مدل ترکیب رنگ تقریباً خواندن مطالب سایت را برای بازدیدکننده تضمین می کنید.

عدم ترکیب رنگ مناسب معایبی برا سئو دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • نرخ خروج بالای کاربران
 • بازدید کمتر از صفحات
 • ماندگاری کم در سایت
 • عدم اشتراک صفحات سایت
 • عدم سفارش و خرید از سایت
 • عدم رجوع دوباره به سایت

از رنگ ها به اندازه استفاده کنید

زیاد سایت خود را شلوغ نکنید و از تعداد زیادی رنگ برای یک صفحه استفاده نکنید. شما در حال نقاشی کردن نیستید بلکه در حال طراحی یک سایت هستید. یکی از رایج‌ترین اشتباهات در به‌ کارگیری رنگ‌ها در سایت، استفاده از تعداد رنگ‌های زیاد در کنار یکدیگر است.

سایت‌هایی که در طراحی‌شان از انواع رنگ‌ها  به شکل درهم استفاده می‌کنند در اصطلاح سایت‌های رنگین‌کمانی نامیده می‌شوند. سایت‌هایی که کمترین زمان بازید را دارند، زیرا چشم‌ برای دیدن رنگ‌های مختلف زوم‌های متفاوتی انجام می‌دهد و به ‌همین خاطر در مواجهه با رنگ‌های زیاد، زود خسته می‌شود؛ بنابراین برای جلب نظر بازدیدکننده و طولانی شدن زمان بازدید، در طراحی سایت خود از تعداد رنگ‌های کمتر با هارمونی بیشتر استفاده کنید.

سعی کنید در کنار رنگ سفید و خاکستری گفته‌ شده تنها از یک‌ رنگ مشخص برای جلوه دادن به بخش‌های مهم سایت خود استفاده کنید.

از رنگ های تند استفاده نکنید

سعی کنید از رنگ های گرم و تند زیاد استفاده نکنید. این رنگ ها باعث ایجاد هیجان و بی تابی در کاربران می شوند. این رنگ ها باعث خستگی چشم کاربران می شوند. معمولا طراحانی از این دست رنگ ها استفاده می کنند که در کار خود حرفه ای باشند و بتوانند به درستی از این رنگ ها استفاده کنند. نمونه آن را می توانید در سایت مستر مارکتینگ مشاهده کنید.  بنابراین اگر برای طراحی سایت در استفاده از این‌گونه رنگ‌ها حرفه‌ای عمل نکنید و یا شیوه استفاده درست از آنها را ندانید سایت شما بدون استفاده خواهد ماند.

طیف رنگ‌های گرم  و تند:

 • نارنجي
 • قهوه‌اي
 • زرد
 • قرمز

تعادل داشته باشید

سعی کنید از رنگ هایی استفاده کنید که برای کاربران لذت بخش بوده باشد و به آن ها آرامش بدهد. در تعداد رنگ ها و حجم آن ها حتما تعادل را رعایت کنید. تاثیر رنگ روی سئو سایت امری مهم تلقی می شود و نباید از آن چشم پوشی کرد.