لوگوی جدید شرکت پست
12
مارس

بررسی لوگوی جدید شرکت پست ایران

چندی پیش همزمان با نوسازی ناوگان موتوری شرکت پست ایران لوگوی شرکت پست نیز تغییر کرد. ریدیزاین لوگوی شرکت پست به هدف پوست اندازی این شرکت و آگاه سازی نسبت به تحول در سیستم موتوری آن عنوان شده است. با توجه به نوسازی همه اجزای شرکت پست، لوگو نیز باز طراحی شد و هدف از آن نوسازی برند پست ایران بوده است. لوگوی جدید اداره پست ایران دارای ظاهر مدرن تری است که در ادامه به بررسی لوگوی جدید شرکت پست ایران می پردازیم.

لوگوی جدید شرکت پست

با رونمایی از سیستم ناوگان موتوری جدید شرکت پست شاهد تغییر در لوگوی این شرکت نیز بوده ایم. این امر به منظور نو سازی برند شرکت پست انجام شده است که هدف نهایی آن آگاهی سازی نسبت به تحولات این شرکت برای ارسال مرسولات پستی در حال و آینده است. طبق سیاست های جدید شرکت پست، ناوگان این شرکت دچار تحولاتی شده است و در آینده نزدیک نیز موتورهای برقی به ناوگان این شرکت افزوده خواهد شد.

تغییر لوگو به عنوان بخشی از فرآیند تغییر نمادها و نشانه‌های پست است. بررسی لوگوی جدید شرکت پست نشان می دهد که همه چیز باید تغییر کند. این نشانه ها بر روی تمام چیزهایی که به این شرکت مربوط است قرار خواهد گرفت و بر روی تمامی آن ها نقش خواهد بست. لگوی جدید اداره پست تمامی بخش های مرتبط با این اداره جایگزین لوگوی قدیمی آن خواهد شد.

مواردی از قبیل:

  • سربرگ ها
  • رسید ها
  • جعبه ها
  • موتورها
  • ماشین ها
  • لباس ها
  • کلاه ایمنی
  • پرچم
  • تابلو
  • و …

مفهوم لوگوی شرکت پست

با توجه به مواردی که هیئت مدیره این شرکت عنوان کرده است:

لوگوی قبلی شرکت پست مفهومی از پرنده و پرواز را در ذهن ایجاد می‌ کرد اما به لحاظ شکلی ایراداتی داشت از جمله اینکه خطوط آن یکسان نبود و نوعی از هم گسستگی در آن وجود داشت، در طراحی لوگوی جدید اداره پست به همین دلیل و ایراداتی که عنوان شد ، تلاش شده تا لوگوی جدید با توجه به بازطراحی آن و نیز ضمن حفظ چارچوب بیرونی و مفهوم اصلی که در لوگوی قبلی لحاظ شده بود، بهم پیوسته‌ تر باشد و با بالاتر بودن سر پرنده و نماد لوگو، معنی چابکی بیشتر را القا کند.

لوگوی قدیمی و جدید پست

ریدیزاین لوگو شرکت پست

طراحی لوگوی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۷ توسط یکی از اساتید معماری دانشگاه یعنی جناب آقای دکتر مصطفی کیانی طراحی شده است.

طرح وی در مرحله اول از بین ۷۰۰ نفر و سپس ۲۰ و در نهایت ۱۰ اثر برای داوری به عنوان لوگوی شرکت پست ایران انتخاب شد.

به گفته طراح اثر،

این لوگو هم بیان تصویری دارد و هم بیان نوشتاری.

این لوگو به شکل پرنده‌ای در حال پرواز دیده می‌شود در واقع پرنده‌ای که از شرق به غرب حرکت می‌کند. این لوگو از حروف «پ»، «ج»، و دو حرف «الف» اختصار کلمه (پست جمهوری اسلامی ایران) تشکیل شده است. بال پرنده نشانگر حرف «پ» و بدنه پرنده نشاگر دو حروف «ج» و «ا» است. بال پرنده متشکل از سه خط که خط اول سه نقطه، خط دوم دو نقطه و خط انتهایی یک نقطه است و بدنه‌ این پرنده متشکل از دو حروف «ج» و «ا» است.

اما حال بعد از حدود 31 سال شاهد ریدیزاین این لوگو هستیم.

لوگوی قبلی با تمام ایراداتی که داشت یکی از بهترین لوگوهای چندین سال اخیر ایران محسوب میشد.

ایراداتی از قبیل حروفی که طراح بدان ها اشاره کرد که در لوگو گنجانده شده است، حروفی که به هیچ وجه خوانا نیستند و بر اساس فرم حروف گفته شده به خوبی طراحی نشده اند، اما فرم کلی لوگو و تصویر پرنده به خوبی ایده پردازی و طراحی شده بود.

پرنده ای خاص زیبا و یونیک

اما ریدیزاین لوگو:

لوگوی جدید با هدف مینیمال شدن و مدرن شدن بازطراحی شده است.

اما متاسفانه به صورتی ناشیانه این کار انجام شده است.

بررسی طراحی لوگوی جدید شرکت پست

در لوگوی جدید ما شاهد فرم هایی کاملا نامنتاسب و نامتوازن بین فضاهای مثبت و منفی هستیم و همچنین کلیت لوگو انعطاف پذیری و حرکت و تحرک بسیار کمی دارد، در لوگوی اداره پست ظرافت هم که کاملا نادیده گرفته شده است و همچنین با توجه به عصر جدید و مدرن امروز و آینده ای که شاهد آن خواهیم بود، فاقد ایده ای خاص و نو در لوگو هستیم. در بررسی لوگوی جدید شرکت پست دیدیم که خیلی از موارد اصولی طراحی لوگو رعایت نشده است.

در کل وفادار ماندن به فرم لوگوی قبلی کاملا صحیح است.

اما این کار به خوبی انجام نشده است، احساس می شود طراح خیلی زود به نتیجه رسیده است.
شاید باید با همین روال اتودهای بسیار زیادتری میزد تا به نتیجه ی بسیار بهتری دست پیدا میکرد.

سخن پایانی

درست است که بازطراحی لوگو به نو سازی برند کمک می کند اما باید به طراحی حرفه ای لوگو توجه ویژه ای شود تا بتوان در نهایت شاهد طراحی لوگوی خوبی باشیم. مستر مارکتینگ از جمله فعالین طراحی لوگو در ایران است که می تواند لوگوهای با کیفیتی را برای کسب و کار شما طراحی و پیاده سازی کند.

می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با تماس بگیرید.