مالیات گوگل ادورز
28
فوریه

دريافت ماليات 50 درصدى از تبليغات دهندگان ايرانى در گوگل ادز

متاسفانه خبرى شوكه كننده از طرف مركز پژوهش‌هاى مجلس شوراى اسلامى منتشر شده است كه كسب و كار هاى آنلاين بايد معادل 50 درصد كل مبلغ پرداختى خود را به وزارت خزانه‌دارى واریز کنند. مالیات گوگل ادز یکی از موارد بسیار عجیبی است که جدیدا صبحت هایی از آن به میان آمده است که تعجب بسیاری از کسب و کارهای آنلاین را برانگیخته است. در اصلاحيه اين خبر شركت هاى تبليغاتى كه از اين بستر استفاده مى‌کنند باید به سازمان امور مالياتى معرفى و تاييد شوند و مالیات گوگل ادز را بپردازند.

سوال اصلی این است که چرا باید چنین مالیاتی از کسب و کارهای آنلاین گرفته شود؟!!

ایران نه تنها در ساخت هیچ قسمتی از گوگل دخالتی نداشته و هیچ سرمایه گذاری در آن نکرده است، بلکه هیچ نوع سرویس و خدمتی هم به کسب و کارهای آنلاین در رابطه با این سرویس نمی دهد.

? احيانا شما گوگل رو ساختيد يا گوگل ادز رو كه مالياتشم از ما ميخوايد ؟

مالیات گوگل ادز

مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد عجیبی درباره تبلیغات در گوگل ادز داده است.

گفته می‌شود این مرکز پیشنهاد کرده است که اشخاص حقیقی و حقوقی که از این سرویس استفاده می‌کنند و تبلیغات خود را با استفاده از سرویس خدمات تبلیغ گوگل انجام می‌دهند، موظفند که تا 50 درصد از کل مبلغ پرداختی به گوگل را به خزانه داری کشور واریز کنند. مرکز پژوهش‌های مجلس این پیشنهاد را به صورت اصلاحیه‌ای برای بند الحاقی تبصره 15 مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 99 که اخذ عوارض از خدمات دیجیتالی است، ارائه کرده است.

مالیات 50 درصدی گوگل ادز

حالا سوالی که مطرح می‌شود این است که

آیا بین تبلیغ دهنده و شرکت واسط برای دریافت تبلیغ تفاوتی وجود دارد یا نه؟

باید بگوییم با توجه به متن اصلاحیه که از دو عبارت افراد حقیقی و حقوقی استفاده کرده است، به نظر می‌رسد که تفاوتی بین تبلیغ دهنده و شرکت واسط نیست و به هر ترتیب باید 50 درصد مبلغ پرداختی به گوگل به خزانه داری پرداخت شود. حتی گفته می‌شود که برای اجرای این طرح، وزارت ارتباطات موظف است تا شرکت‌هایی که در تبلیغات گوگل استفاده می‌کنند را شناسایی کرده و آن‌ها را به سازمان امور مالیاتی معرفی کند.

آنچه که فعالان این صنف باید انجام دهند اعتراض در برابر این پیشنهاد است.

سکوت به معنای فشار مضاعف بر این صنف است.

نظر شما در این خصوص چیست؟ 

مسترمارکتینگ مشاور تبلیغات آنلاین