بررسی لوگوی جام جهانی قطر
26
فوریه

بررسی لوگوی جام جهانی فوتبال 2022 قطر

لوگوی جام جهانی قطر رونمایی شده است و بیشتر از هر چیزی نماد شال عربی را نشان می دهد. هدف از طراحی این نماد ارتباط همه دنیا با هم و وصل کردن کشورها به هم است. اگر به این لوگو دقت کنید خواهید دید که هر چه در قطر موجود است را نشان می دهد. فرهنگ کشور قطر، لباس محلی، رسم‌الخط، رنگ پرچم همه و همه در این نماد مشهود است.  در ادامه به بررسی لوگوی جام جهانی فوتبال 2022 قطر می پردازیم.

جام جهانی قطر

جام جهانی قطر بیست و دومین جام جهانی است که از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) در کشور قطر برگزار خواهد شد. این نخستین دوره جام جهانی خواهد بود که کشوری از خاورمیانه میزبانی این مسابقات را برعهده خواهد داشت. فیفا در سال ۲۰۱۰ در شرایطی به میزبانی قطر رای داد که آمریکا، کره جنوبی، ژاپن و استرالیا هم برای میزبانی جام جهانی فوتبال اعلام آمادگی کرده بودند. 

بررسی لوگوی جام جهانی قطر

فرم کلی لوگو تداعی کننده فرم کاپ جام طلایی فوتبال می باشد.

اما این پایان کار نیست، این لوگو همچنین نمادهای دیگری را در دل خود جای داده است، عدد هشت نماد بعدی طراحی شده در لوگو می باشد، عددی که بیانگر وجود هشت استادیوم زیبای محل برگزاری این رویداد بزرگ خواهند بود، همچنین می توان نماد بینهایت را هم در آن مشاهده کرد که بیانگر این است که این رویداد تمام دنیا را به هم وصل خواهد کرد و همه درگیر این اتفاق بزرگ خواهند شد.

این لوگو به روشنی بیان می کند که این رویداد همه دنیا را به هم وصل می کند.

بررسی لوگوی جام جهانی
بررسی لوگوی جام جهانی

جایگاه فرهنگ در لوگوی جام جهانی

همچنین عناصر برجسته ای از فرهنگ های محلی و منطقه ای عرب را می توان در طراحی لوگو دید.

فرم پیچشی که نماد عدد هشت و علامت بینهایت بود همچنین قسمت بالایی لوگو الهام گرفته شده از شال پشمی و سنتی اعراب نیز هست که در ماه های زمستان عرب ها در سراسر جهان و مخصوصا در منطقه ی عرب نشین خلیج فارس توسط اقشار مختلف مردم به سبک های مختلف پوشیده می شود.

عدد هشت

قطر برای برگزاری باشکوه جام جهانی به ایجاد و بازسازی ۸ ورزشگاه فوق پیشرفته کرده است و مبالغ هنگفتی را صرف تکمیل آن کرده است. هر یک از این ورزشگاه ها دارای طراحی بخصوصی هستند که آن ها را از سایر ورزشگاه ها متمایز می کند و زیبایی خیره کننده ای به هر کدام از آن ها می دهد.

این ۸ استادیوم میزبان شرکت‌کنندگان در جام جهانی ۲۰۲۲ خواهد بود.

ورزشگاه های قطر:

  • ورزشگاه لوسیل
  • ورزشگاه البیت
  • ورزشگاه الریان
  • ورزشگاه الجنوب
  • ورزشگاه بنیاد قطر
  • ورزشگاه بین‌المللی خلیفه
  • ورزشگاه راس ابو عبود
  • ورزشگاه الثمامه

عدد بی نهایت

از نگاهی دیگر این الگوی شبیه علامت بی‌نهایت است.

این ویژگی نشانگر علاقه بی‌نهایت قوی انسانی است که در طول این جام وجود دارد و بعدازآن نیز ادامه خواهد داشت و اما با اغماض وجود بی‌نهایت بیننده از سراسر جهان نیز می‌تواند یکی از تعابیر آن باشد.

شیوه نگارش

شیوه نگارش کلمات در این لوگو به صورت عربی و به شیوه اسلیمی است.

یکی از نکات برجسته در طراحی این لوگو است.

نحوه نگارش کلمات نوشته از بالا و پایین است و برخی حروف به‌صورت کشیده نوشته می‌شوند.

در پایین لوگوی جام جهانی ۲۰۲۲ برای واژه “قطر” از کشیدن نی قلم الهام گرفته‌شده است.

حرف Q نیز به‌صورت مورب و همانند «واو» کشیده شده است که نشانگر رسم‌الخط عربی است.

فرم کلی لوگو

فرم کلی و پیچشی لوگو که حالتی سه بعدی و زیبا را به آن داده است.

اهمیت مسابقات را نشان می دهد، این حالت اگر بچرخد می تواند دایره ای کامل را نشان دهد که سیاره ما و فوتبال را نشان می دهد، همچنین این خمیدگی فرم یادآور بیابان های قطر نیز هست. این روش یکی از بهترین حالات طراحی لوگوی حرفه ای است که به ندرت شاهد آن هستیم.

همچنین در بالا و سمت چپ لوگو دو نقطه را مشاهده می کنیم که بیانگر نقطه هایی است که در بالا و پایین حروف عربی از آن ها استفاده می شود. در بین این دو نقطه یک توپ فوتبال است که به صورت هندسی است بازتابی از فرهنگ عربی است.

همچنین در قسمت پایین لوگو طرح هایی تزئینی را به شکل گل نشان می دهد که شبیه به گلدوزی هایی است که بر روی شال های قطری وجود دارند. این ها نمادهای مهمی در میراث کشور قطر محسوب می شوند، این تزئینات که اساس هنر عربی ست بیانگر غنی بودن فرهنگ خاورمیانه است.

بررسی لوگو جام جهانی
بررسی لوگو جام جهانی

تایپ فیس

تایپ فیس استفاده شده لوگو الهام گرفته شده از ظرافت و هنر خوشنویسی خط عربی است و همچنین شاهد حرف Q خاص و یونیک هستیم که یادآور رسم الخط عربی ست و بین حروف هم مثل کلمات عربی کشیده شده است.

رنگ سرخ بلوطی

یکی از ویژگی های جذاب طراحی این لوگو استفاده از رنگ بلوطی پرچم قطر در زمینه این طرح و اشکال بدنه لوگو می باشد. اگر این رنگ را بخواهیم از دیدگاه استفاده اصولی از رنگ در لوگو بررسی کنیم مفهومی جز قدرت، شور، انرژی، هیجان ندارد اما این رنگ در فرهنگ کشور قطر نشانه خون ریخته شده مردم این کشور در جنگ ها جهت استقلال قطر است.

فرم خاص لوگو

این لوگو یکی از زیباترین و مینیمال ترین لوگوهای جام های جهانی است.

فرم خاص این لوگو با کمی ضخامت بیشتر قابلیت این را دارد که چند سال بعد تبدیل به یک آسمان خراش بزرگ و زیبا به عنوان یاد بود این دوره از جام جهانی در کشور قطر شود و دیزاین دکوراسیون طبقات آن با توجه به تنوع کشورهای شرکت کننده در این مسابقات انجام شود و تبدیل به یکی از مکان های بزرگ توریستی در دنیا شود.

این هم یک پیشنهاد خوب به قطری ها

مسترمارکتینگ مشاور شما در طراحی لوگو