تپسی
02
فوریه

بررسی طراحی لوگوی جدید تپسی

با بررسی طراحی لوگوی جدید تپسی باز هم داستان تکراری لوگوهای کپی برداری شده ایرانی از روی لوگوهای خارجی را شاهد هستیم. شرکت تپسی با انتشار چند پست در اینستاگرام و سپس ویدیویی در توییتر از لوگوی جدید خود که از طراحی تقریبا ساده ای برخوردار است، رونمایی کرده است. لوگویی که در عین سادگی و زیبایی کاملا کپی است و از طرح لوگوی یک شرکت آموزش رانندگی خارجی کپی شده است.

تپسی به خاطر یادآور تاکسی‌ های نارنجی که سال‌ های پیش در شهرها به جابه‌جایی مسافران می‌پرداختند، رنگ لوگوی خود را نارنجی کرده است. اما شما باور نکنید!! بنابر آنچه که تپسی می گوید، لوگوی جدید تپسی برگرفته شده از خطوط خیابان ها و تاکسی های نارنجی رنگ قدیمی شهرها است که البته به حرف «ت» الفبای فارسی و حرف اول اسم تپسی هم شباهت دارد.

رنگ نارنجی یادآور تاکسی های قدیمی

تپسی چیست؟

تپسی یک پلتفرم درخواست تاکسی است که شما می توانید به صورت آنلاین نزدیکترین ماشین را انتخاب کرده و مسیر دلخواه خود را انتخاب کنید تا ماشین مورد نظر به محل شما اعزام شود. علاوه بر این تپسی به صورت تلفنی نیز به درخواست خودروی شما جواب می دهد.

لوگوی جدید تپسی

شاید اگر قبلا از شما درباره لوگوی قدیمی تپسی سوال می کردند که لوگوی تپسی چه شکلی است؟ جواب درستی نداشتید بدید و شاید جزو اون دسته از افراد باهوش بوده باشید فقط اشاره به رنگ مشکی لوگوی تپسی می‌کنید. درسته حق با شماست لوگوی تپسی عمر خود را کرده بود و وقت جایگزینی آن بود تا بیشتر در ذهن مخاطب بماند. کاری که با توجه به انتقادهای زیاد از لوگوی اسنپ بازخورد مثبت در کسب‌وکار آن شرکت داشت. در اینجا به بررسی طراحی لوگوی جدید تپسی می پردازیم.

لوگوی تپسی

شرکت تپسی در خصوص لوگوی جدید خود می‌گوید: «زندگی در حرکت معنی پیدا می کند و همه ما به دنبال رسیدن به خواسته هایمان در تلاش هستیم. ما آمده ایم تا در مسیر حرکت شما در زندگی همراه تان باشیم و راه رسیدن شما را هموارتر کنیم.ما آمده ایم تا با استفاده از فناوری، هوشمندترین راه حل های حمل و نقل شهری در ایران را فراهم کنیم.»

شاید خیلی از شما دنبال مفهوم لوگوی جدید تپسی هستید، بنابر آنچه که تپسی در کلیپ منتشر شده رونمایی از این لوگو به آن اشاره می‌کند، لوگوی جدید تپسی الهام گرفته شده از خطوط خیابان ها و تاکسی‌های نارنجی رنگ قدیمی شهری است که البته به حرف «ت» الفبای فارسی و حرف اول اسم تپسی هم شباهت دارد.

بررسی لوگوی جدید تپسی
بررسی لوگوی جدید تپسی

رنگ جدید

رنگ لوگوی جدید تپسی هم تغییر کرده است و از رنگ مشکی به نارنجی تبدیل شده است! تغییری خوب ولی نه چندان جذاب که به دل نمی نشیند. با این حال استفاده رنگ در لوگو کار پر اهمیتی است. پس از مدت‌ها تپسی متوجه شد که بدون رنگ هویتی نخواهد داشت و باید برای هویت خود رنگی را انتخاب کند از این رو رنگ نارنجی را برای هویت خود انتخاب کرد، تنها نکته مثبت این موضوع این است که تپسی از رنگی استفاده کرده است که در این صنف تازگی دارد و چون رقیبی از این رنگ استفاده نکرده است، تپسی را از سایر رقبا متمایز می‌کند. رنگ قبلی تپسی رنگ مشکی بود رنگی که اغلب در صنعت مد استفاده می‌شود. نوع رنگ در سفارش طراحی لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است.

ظاهرا تپسی تحولاتی در تیم اجرایی خود داشته است.

کافیه کمی از حافظه خودتون استفاده کنید، تپسی چند ماه پیش رنگ جدید خود را لو داده بود! در کمپینی که اسنپ را در کنار خود می‌دید رنگ سبز را برای اسنپ  رنگ نارنجی را برای تپسی انتخاب کرده بود.

نارنجی رنگ هویت تپسی

لوگو تایپ خیلی معمولی‌

همانطور که گفته شد تپسی نام خود را ارتقاع بخشید اما ظاهرا قدرت طراحی یک لوگو تایپ جذاب را نداشت لوگو تایپ فوق‌العاده ساده است و ظاهراه هیچ ادیت خاصی روی فونت‌ها انجام نشده است.

تپسی در طراحی لوگو جدید خود از فونت دانا استفاده کرده که به عقیده شرکت این فونت نشان دهنده فرهنگ نوشتار ایرانی در دوران مدرن است. شکل حروف در فونت دانا با جنس گرافیک دیجیتال در محیط نرم‌افزاری هماهنگی دارند. این شیوه طراحی همچنین باعث سادگی شکل حروف شده که با هدف اصلی طراحی رابط‌های کاربری که همان ارتباط سریع و آسان است همسو باشند.

ریدیزاین لوگوی تپسی

با بررسی طراحی لوگوی جدید تپسی، یک حرکت خیلی خوب، کاملا مینیمال، گویا، بیان حس حرکت، حس سبقت، حس تاکسی، حس خیابان، با رنگ شاد و نوستالژی نارنجی و رسیدن به نوعی فرم که از آن می توان هزاران ایده ی تبلیغاتی بدست آورد و پیاده سازی کرد، این لوگوی مینیمال بعد از سال ها از معدود لوگوهایی هست که در ایران ازش خوشم اومد و خسته نباشید میگم به طراح و یا طراحان این ایده ی کپی شده. البته اگر شما هم قصد ریدیزاین لوگوی خود را دارید باید به هزینه طراحی لوگو حرفه ای برای خود توجه داشته باشید.

بعد از رونمایی از لوگوی جدید تپسی

بعد از رونمایی از لوگوی کپی برداری شده تپسی که اولش کلی ذوق کردم که همچین لوگوی حرفه ای رو توی ایران میتونم ببینم و بعدش معلوم شد که کپی برداری شده از یک برند دیگه است، توی فضای لینکدین و همین تلگرام و در بین خیلی از اهالی تبلیغات و بازاریابی بازخوردهای این ریدیزاین رو دیدم، جالب بود برام نظر اکثر افراد این بود که:

لوگوی جدید به هیچ وجه لوگوی خوبی نیست

خیلی ساده س

این دیگه چیه؟

من بودم بهتر میزدم

دوتا خط کشیده

این دیگه چیه؟

و …

جدا از دزدی بودن این طرح که بدترین کار ممکن هر طراحی میتونه باشه متاسفانه حال حوزه ی طراحی لوگو مثل اکثر حوزه های دیزاین، طراحی، تبلیغات و… توی ایران اصلا خوب نیست و همین امر باعث میشه نظرات غیر کارشناسانه و عامیانه رو در این حوزه شاهد باشیم و همین امر باعث خواهد شد که سطح فهم بصری جامعه توسط این نظرات غیر کارشناسی به بیراهه بره، به نظرم یکی از دلایل اصلی این اتفاقات برمیگرده به عدم سواد بصری کافی و عدم شناخت درست فرم و آنفرم و مخصوصا عدم آموزش صحیح طراحی لوگو و عدم وجود بحث های تخصصی غیر تکراری در این حوزه.

اورنیکار
لوگویی که از آن کپی شده

بررسی لوگوی جدید تپسی جدا از بحث کپی بودن آن

ما در طراحی لوگو با انواع آن مواجه هستیم که شامل:

لوگوهای نوشتاری

لوگوهای تصویری

لوگوهای ترکیبی

بعد از بررسی طراحی لوگوی جدید تپسی و لوگوی مورد نظر که مشاهده می کنید و خیلی از منتقدین آن را بسیار ساده و بی معنی میپندارند جز لوگوهای تصویری محسوب میشود، و جز زیر مجموعه های لوگوهای تصویری قراردادی است، اینگونه از نشانه ها هیچ رابطه ی مستقیمی با موضوع ندارند و بیشتر با استفاده از فرم های ساده، هندسی و انتزاعی در آنها استفاده می شود مفهوم را بیان میکنند، در اینگونه نشانه ها باید کاملا مبانی تجسمی مسلط داشت و مفهوم فرم را باید شناخت. صدها معنی قراردادی که در سراسر دنیا به صورت جهان شمول تعریف شده اند و همگی زیرمجموعه ی مبانی تجسمی اند را باید شناخت.

 • نقطه
 • سطح
 • اشکال هندسی
 • مثلث
 • دایره
 • مربع
 • معنای خطوط عمودی
 • معنای خطوط افقی
 • معنای خطوط مورب
 • تغییرات اندازه ها
 • مکان ها
 • جایگیری فرمها
 • چرخش ها
 • تعادل ها
 • تضادها
 • ریتم ها
 • حرکت ها
 • مسیرها
 • و …

مثال

چند مثال ساده در این مورد:
مربع نماد پایداری و تعادل و استحکام است و…
مثلث نماد سه گانه زندگی ست، تولد و تکامل و مرگ و…
دایره به دلیل شبیه بودن به چرخ که یکی از مهمترین اختراعات بشر است نماد تجارت و صنعت است و…

همچنین رنگها:
زرد نشان دهنده ی کشف ناشناخته هاست، نشان دهنده ی هوش است، همچنین نشان دهنده ی خلاقیت و نوآوری ست و…

و یا این مثال: تفاوت تکرار منظم با تکرار تکامل، در تکرار منظم عنصر بصری با ضرب آهنگی مشخص توجه مخاطب را به خود جلب میکند اما بعد از مدتی خسته کننده و کسالت بار میشود اما در تکرار متناوب عنصر بصری تکراری همراه با تنوع خواهد داشت و مخاطب بعد از یک یا چند دور تکرار منتظر نوع دیگری از تکرار خواهد بود. این مثال ها به همراه هزاران مثال دیگر در حوزه ی هنرهای تجسمی و بصری که همگی طی فرآیندهای بسیاری به معانی امروزی رسیدند به خوبی مفاهیم مختلف را بیان میکنند که گاهی ده ها تصویر از بیان آن عاجز هستند.

طراحی به روز لوگوی جدید تپسی

در دنیای امروز ما که با سرعت بسیار بالایی در حال پیشرفت است ما به عنوان یک طراح لوگوی خوب برای انتقال هر حرفی و هر پیامی به مخاطب باید در سریع ترین، گویاترین و مینیمال ترین حالت ممکن باید انجام بپذیرد در غیر این صورت از غافله عقب خواهد ماند و منجر به شکست خواهد شد.

بحث در این زمینه بسیار گسترده ست و نیاز به مطالب بسیار دیگری دارد اما من در اینجا به همین بسنده میکنم که در لوگوی مورد نظر که مربوط به یک فعالیتی میشود که با جاده، خودرو، خدمات حمل و نقل و… سرو کار دارد با استفاده از دو فرم مستطیل به خوبی مفاهیمی چون خودرو، حرکت، امنیت، سبقت، خیابان و… نشان داده شده است. طرای لوگوی ساده کاری سخت است و به این آسانی ها نیست. یک مثال دیگر در مورد درک مفاهیم فرم ها انیمیشن زیبای اروپا و ایتالیا اثر جناب بورنو بوزتو بزرگ است که با دیدن آن به خوبی مفاهیم قراردادی را خواهید شناخت.