بازسازی برند
16
مارس

بازسازی برند یا ریبرندینگ rebranding

گاهی ممکن است برند شما کهنه یا قدیمی شده باشد و یا اینکه المان های موجود در لوگوی شما قدیمی شده باشد. نیاز است که برند شما و یا لوگوی شما بازطراحی شود تا با نیاز های روز جامعه همخوانی داشته باشد. از این رو نیاز به بازسازی برند یا ریبرندینگ rebranding به وجود می آید. این کار یک اقدام اصلاحی می باشد و در صورت نیاز انجام می شود، اگر نیازی به آن نباشد نوسازی برند انجام نخواهد شد.

بازسازی برند

همانطور که هر برندی در مسیر رشد و تکامل خود و برای ارائه خدمات و محصولات بهتر و مناسب تر نیازمند تجهیزات و ساز و کارهای به روز می باشد در این مسیر نیازمند یک یکسری تغییر و تحول در حوزه های مختلف از جمله نام، لوگو، هویت بصری، بسته بندی، تغییرات فیزیکی و فضای معماری و کلا یک تحول عظیم در برند و استراتژی برند خواهد بود.

 یک تغییر اساسی در طرح فعلی برند و لوگوی آن و سایر بخش های برند که هویت برند به آن متصل‌ شده، ریبرندینگ یا بازسازی برند نام دارد.

این تغییر می تواند در تمام مولفه های برند صورت بگیرد:

 • مولفه‌های بصری
 • مولفه‌های نوشتاری
 • مولفه‌های صوتی

معمولاً، یک تغییر نام یا یک طراحی مجدد لوگو ریبرندینگ در نظر گرفته می‌شود.

چون در نتیجه آن هر بخش از سازمان یا کسب‌ و کار به طراحی مجدد نیاز خواهد داشت.

تحول در برند

این تغییر و تحول با توجه به تغییرات زیبایی شناسی مخاطبین یک جامعه، کهنه و قدیمی شدن هویت های تعریف شده ای که در ابتدای راه برند صورت گرفته است و یا با هدف ایجاد یک بازار و محصول و خدمات جدید شما احساس خواهد شد، این ایجاد تغییرات گاهی پس از طی کردن زمان طولانی از تاسیس برند احساس خواهد شد و گاهی نیز در زمانی کوتاه تر.

این زمان تغییرات بستگی به قدرت و کیفیت هویت بصری اولیه نیز خواهد داشت.

پس شما هر وقت در برند خود احساس کردید که در جایگاهی فراتر از هویت اولیه خود قرار گرفته اید آن زمان برند شما نیازمند یک ریبرندینگ خواهد بود.

البته این تغییر و تحول همیشه هم به خوبی انجام نمی شود و گاهی ممکن است مخاطبین شما با هویت جدید شما ارتباط برقرار نکنند و آن را دوست نداشته باشند و این بسیار خطرناک خواهد بود، پس این کار باید به صورت تخصصی و با بررسی همه جوانب آن انجام گیرد.

 تحول در برند یک عامل برجسته برقراری ارتباط با مشتریان است.

بازسازی برند یا ریبرندینگ rebranding

هدف از بازسازی برند

از مهم ترین اهداف بازسازی برند و یا لوگو نفوذ به درک مشتری از یک محصول، خدمت یا به طور کلی یک برند، به وسیله بازسازی دوباره برند به این صورت که درک جدید مشتری از برند ما به نیازش نزدیک‌تر باشد. ضمنا درک مشتری از برندمان باید به گونه‌ ای باشد که ما را به عنوان یک برند به روز بشناسد، نه کهنه. با ایجاد تحول در آن بتوانیم با نیازهای مشتریان خود همراه باشیم.

تازه سازی برند

پس اینجاست که شما به جای ریبرندینگ کامل به یک تازه سازی یا همان Refresh یا به زبان ساده تر به یک خانه تکانی مختصر احتیاج خواهید داشت، که در این حالت تغییرات کمتری نسبت به ریبرندینگ انجام خواهد شد.

حفظ عناصر و ویژگی های اصلی برند در یک لوگوی جدید یک مسئله مهم در فرآیند طراحی است. زیرا ویژگی های برند برای طول عمر آن تصور می شود و باید لوگو به گونه ای طراحی شود که در گذر زمان کهنه نشده و نیاز به بازطراحی نداشته باشد. هر چه بیشتر به طراحی لوگو اهمیت داده شود و طراح آن دید بهتری نسبت به آینده برند داشته باشد، می تواند طرحی را ارائه دهد که در گذر زمان ارزش خود را از دست ندهد و نیازی به بازطراحی نداشته باشد.

این کار به وسیله یک طراح لوگوی خوب صورت می گیرد.

ویژگی های ریبرندینگ

بازسازی برند یا ریبرندینگ کار خوبی است اما باید به نکاتی توجه شود. این کار باید در عین مهارت انجام شود تا به بهترین نحو انجام شده و باعث رضایت مشتریان شود. ممکن است ریبرندینگ به گونه ای انجام شود که مشتریان آن را نپسندند. از این رو باید با ظرافت و آینده بینی انجام شود.

در ریبرندینگ توجه به نکات زیر مهم است:

 • نحوه تغییر لوگو
 • مشخص کردن مخاطب برند
 • صدای برند را بررسی کنید
 • تعیین بازار هدف
 • بررسی چشم‌انداز
 • معلوم کردن مأموریت
 • شناخت ارزش‌های ایجاد شده
 • در صورت نیاز نام‌ گذاری مجدد
 • بازنگری شعار برند
 • بازسازی هویت برند

تاثیرات تغییرات گسترده ریبرندینگ این کار را پر ریسک خواهد کرد، اما ارزشش را دارد.

بازسازی برند یا ریبرندینگ

طراحی لوگو

مستر مارکتینگ با توجه به تجربه بالایی که دارد می تواند لوگویی را برای شما طراحی کند تا در طی زمان کهنه نشده و کارآیی خود را از دست ندهد. همچنین می تواند لوگوهای قدیمی شما را نیز به بهترین شکل ممکن بازطراحی کند و برند شما را بازسازی کند. بازسازی برند یا ریبرندینگ به گونه ای انجام خواهد شد تا با شرایط آینده منطبق باشد و دیگر نیازی به ریبرندینگ و صرف هزینه های گزاف آن نداشته باشید.

شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس حاصل فرمایید.